Blog

İnternet Robotları ve Başkasının Verisini Kendiniz için Değere Dönüştürün

Bütün internet artık veri tabanınız ve bütün verileri her an kullanabilirsiniz. İnternetten otomatik veri çekmek mümkün.

Günümüz bilgi çağında özellikle Endüstri 4.0 ve yapay zekanın konuşulduğu bilgi edinme kaynakları, sosyal medyalar dokümantasyon merkezleri ve dijital mecralar oldukça artmış durumdadır. Bununla birlikte dijitalde yapılan rutin veya tekrara dayalı işler genellikle uzun süren, çoğu zaman istenen veriye ulaşması mümkün olmayan veya mutlaka bir kısım verinin gözden kaçtığı sıkıcı bir hal almış bilginin ve yapılan işin çokluğuyla birlikte kontrol edilmesi zorlaşmıştır. Optiwisdom firmasına ait olan İzlerO, kullanıcıları rutin işlerden kurtarıp iş yükünü büyük oranda azaltmaktadır. İzlerO’nun asıl hedefi rekabet ortamlarında güç kazandırılarak şirketin öne geçip değer kazanmasını sağlamaktır.

İzlerO web sitelerini otomatik tarayarak, istenilen verileri toplar ve müşteri isteklerine göre işleyerek raporlar hazırlamaktadır. Aynı zamanda bu raporları belirli periyotlar halinde sunmaktadır. Şirketlerin başlıca problemlerinden olan personel kaynağı sıkıntısı, zaman yönetimi, yeniliklerden geri kalma, müşterilere ulaşma zorluğu, dağıtık uygulamalar kullanımı, İzlerO hepsine çözüm olmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesindeİzlerO ile tespit edilen sonuç ve raporların %95 oranında doğru olduğu mevcut olan Optiwisdom müşterilerinde saptanmıştır. İzlerO’nun sağladığı hız, veri bütünlüğü, tekrarlı verilerin yapay zeka ile eşleşmesi ve temizlenmesi, doğru sitelerin yapay zeka ile tespit edilmesi gibi çok sayıda avantaj ile elle yapılan işlere göre 108 kata kadar daha hızlı ve 21 kata kadar daha düşük maliyetle sonuç alınmasını sağlamaktadır. İzlerO için geliştirilen algoritma ve sistemler sayesinde dakikalar içinde taradığı onlarca siteye ait bilginin kayıt altına alınması, aynı zamanda istenilen sayfalara ait ekran görüntüsünün saklanması ve daha birçok şirket için özelleştirilmiş yapısı ile sizlere kıyaslanamaz bir ayrıcalık sunmaktadır. Üstelik hiçbir sektör kısıtlaması bulunmayıp çalıştırılması için herhangi bir ön koşula sahip değildir.

Rakip analizi çalışması yapan İzlerO ile, pazar içerisinde rekabet edilen şirketlerin ürünleri, pazarlama teknikleri hakkında bilgi edinip rakiplerinize karşı güçlü iş stratejileri uygulayabilir, potansiyel fırsatlara hızlıca ulaşabilirsiniz. Sürekli değişen pazar ihtiyaçlarına karşı güncel kalmanızı sağlar. Var olan ürünlerinizin diğerlerinden ayrı ve özel kılan yönlerini saptar ve rakiplerinizin yetersiz kaldığı noktalarda ürününüzü benzersiz kılıp kullanıcı ihtiyaçlarını pazarda karşılamak için zaman kaybetmeden harekete geçme imkânı sunar. Böylece rakiplerinize karşı güçlü ve zayıf yönlerinizi size raporlayarak daha da güçlenmenize katkıda bulunur. Rekabet edilen markalar tarafından sunulan imkanlar, ürün bazlı fiyatları, kampanya bilgileri, pazar yerlerindeki rating oranları, kullanıcı yorumları gibi satışta olan ürüne dair web ortamındaki her türlü bilgi toplanır. Bu sayede ihtiyaç ve isteklerinize yönelik hazırlanan arayüzlerle bu bilgilere istatistik ve analizlere günlük olarak erişebilirsiniz. Böylece rakipleriniz arasında yerinizi tespit edebilir fırsat ve tehditlere karşı İzlerO ile önceden bir kalkan elde edebilirsiniz.

Yasaklı ürün tespiti ile satış durumunu öğrenmek istediğiniz yasaklı/yasaksız ürünleri, bu ürünlerin kimler tarafından satıldığını, satıldığı web sitesine ait hosting firması bilgileri, tarih, miktar, ekran görüntüsü vb. şekilde istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tespit edip analizlerini sunmaktadır. Haftalık olarak bu ürünlerin satışının halihazırda yapılıp yapılmadığına dair raporlama yapmaktadır. Günümüzde çok büyük bir veri kaynağı haline gelen sosyal medyalar rakip analizde önemli bir rol oynamaktadır. İzlerO her mecradan sosyal medyaları mercek altına alıp veriler elde eder. Elde edilen verilerden analizler raporlanarak günlük olarak sunulur. İnsan gücüyle yapılamayacak olan bu işi çok kısa sürede yapıp zaman maliyetini de önlemektedir.

Otomatik fiyat güncellemesi yapan İzlerO, rakiplerinizin fiyatlarını anlık olarak takip ederek fiyatlamada rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

Potansiyel müşteri bulan (lead generation) İzlerO kurulumunda, firmanıza potansiyel müşteri olabilecek firmaları İnternet üzerinde tarar, yurtdışından ihracat potansiyeliniz olan firmaları bularak ihracatınızı arttırmayı amaçlar.

İzlerO sizin için aşağıdaki kaynakları tarayabilir:

 • İş ilanları ve iş bulma sitelerindeki ilanlar veya aday özgeçmişleri.
 • Fuar konferans kongre sitelerinde kayıt yapmış şirket bilgileri.
 • Şirketlerin veya kişilerin sosyal medyaları.
 • Şirket, ürün, satış, reklam gibi farklı web siteleri.
 • E-ticaret siteleri ve Pazar yerleri.
 • Tedarikçi siteleri.
 • Haber siteleri.
 • Google, Bing, Yandex gibi arama motorları ve bu arama motorlarında çıkan sonuçlar.

Ayrıca İzlerO , web tabanlı sistemlerde otomatikleştirmeyi de sağlamaktadır. Örneğin web tabanlı formların otomatik doldurulması, web üzerinde bazı işlerin otomatik yapılması gibi avantajlar sağlar.

İzlerO’yu rakiplerinden ayıran en önemli özellikleri:

 1. Dolaşacağı web siteleri ve adresleri, aksi belirtilmedikçe kendi karar verebiliyor olması, yapay zeka ile adresleri ve hedef listesini çıkararak önem sırasına sokuyor ve akıllı şekilde dolaşıyor olması.
 2. Bulduğu tarama sonuçları arasında bağlantı kuruyor olması. Farklı tarama süreçlerinden bulduğu verileri eşleştiriyor, eşleştirme skorlarını yapay zeka ile üretiyor ve isteğe bağlı olarak bu verileri karşılaştırıyor veya tekilleştiriyor olması.
 3. Probleme özel filtrelerle akıllı taramalar yapıyor olması. Aranan bilginin özelliklerine göre isteğe bağlı yapay zeka kontrolleri yapabiliyor olması. Örneğin aranan bir şirkete özel detay bilgileri (çalışan sayısından, bulunduğu konuma, güncelliğinden, internet üzerinde ne kadar ilgi çektiğine kadar farklı verilere göre) kategorize edebiliyor, isteğe göre özel şekilde taramalarını yönlendirebiliyor olması.
 4. Topladığı verileri unutmuyor ve sürekli karşılaştırabiliyor olması. Örneğin zamana bağlı olarak geçmiş taramalardan çıkan sonuçlar üzerindeki anormallikleri yakalıyor büyük değişimlere göre otomatik tetiklemeler yapabiliyor olması.
 5. Otomatik olarak internet üzerinde aksiyonlar alabiliyor olması. Otomatik mesajlar atabiliyor, formlar doldurabiliyor, sipariş geçebiliyor ve süreçleri otomatikleştirebiliyor olması.